About septoplasti operasyonu

Rinoplasti ameliyatı, genel anestezi veya sedasyon ile yapılabilmektedir. Hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre,  ameliyat ortalama two-three saat sürmektedir. Ameliyatta ilk hedef dış görünüş olsa da nefes almanın korunması veya nefes alma problemleri olan kişilerde bu sıkıntıların giderilmesi de sonucun başarılı olmasında önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Bu nedenle, yüz ifadelerinde bazı değişiklikler olabilir. Operasyon sonrasında yaşanabilecek üst dudak hareketsizliği ya da hissizliği gibi durumlarda doktorunuzdan destek istemelisiniz.

Hastaların semptomları dikkatle incelenmeli ve asemptomatik olsalar bile tarama anketleri ve polisomnografi ile değerlendirilmelidir. Ameliyat öncesi bu hastalığın yönetimi komplikasyon riskini azaltmada önemlidir.

Burun estetiği ameliyatından sonra tamamen iyileşmek bir yıl kadar sürebilir. Ameliyattan sonra yaklaşık dört ila altı hafta boyunca şişlik yaşanır ve bu şişlik üç ay sonra yavaş yavaş azalır.

Bu gibi durumların tanısı ve tedavi sonrası takibi için ise rinomanometri ve PNIF denilen iki sistemden faydalanılmaktadır. Bu sistemler ise nefes kalitenizi ve miktarınızı ve nefes alış şeklinizi göstermektedir.

Bu makalemde burun estetiği sonrasında karşınıza çıkabilecek olumlu ve olumsuz durumlara yer vereceğim. Eğer rinoplasti estetiği olduysanız ve sonrasında sizleri nelerin beklediğini merak ediyorsanız, tam da sizler için hazırladığım bu yazıma göz atmaya devam edebilirsiniz.

Burun estetiği; yaralanma sonrası burnun onarılması, solunum problemlerinin giderilmesi ya da burun şeklinin estetik hâle getirilmesi için yapılabilir. Burun estetiği sayesinde;

En erken kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlandığı ergenlik dönemi sonrası 17 yaşından itibaren yapılabilir. Üst sınır ise hastanın ameliyat olmasını engelliyecek bir hastalığı olmadığı takdirde her yaşta yapılabilir.

Burun nefes ve koku almada gün içerisinde belki en sık kullandığımız vüMinimize parçalarından bir tanesid…

Rinoplasti ameliyatı sonrası burnunuza yerleştirilen koruyucu alçıyı cerrahınız tarafından çıkarılıncaya kadar tamamen kuru tutmanız gerekmektedir. Bu süre zarfında tamamıyla suya temas ettiğiniz bir duşu tercih etmemelisiniz.

Bu süreç hastanın iyileşme hızını ve sonuçların kalıcılığını doğrudan etkileyebilir. Cerrahi sonuçlar zamanla yüz yapısına uyum sağlayarak daha stabil hale gelir. Böylece rinoplasti ile elde edilen estetik ve fonksiyonel iyileştirmeler uzun vadede devam eder.

Üst Üste Kıkırdak Tekniği: Bu teknik genellikle projeksiyonu azaltmak için kullanılır ve lateral ve/veya medial iç kıkırdakların uzunluğunu kısaltır.

Operasyonun başarılı bir şekilde tamamlanması, uzun süreli memnuniyet sunar ve yaşlanma ile gelen değişikliklere karşı direnç sağlar.

Rinoplasti ameliyatından sonra işe burun estetiği rinoplasti çanakkale ne zaman dönülebileceği veya normal aktivitelere ne zaman devam edilebileceği konusunda doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *